Hudební obor >Pěvecké sbory > Spolek

• logo Sdružení rodičů a přátel českokrumlovského dětského pěveckého sboru

Sdružení rodičů a přátel českokrumlovského dětského sboru, z. s.

Stanovy spolku

Sborový zpěv jako povinný či nepovinný předmět

zahrnuje podle učebních plánů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ŠVP

• hudebně pěveckou průpravu (hlasovou a intonační výchovu)
    • hudební nauku (od 8-9 let dle metodiky Čestmíra Staška až do 6.třídy)
    • přípravný sborový zpěv pro děti do 10 let (přípravné sbory Diblíci, Lentilky a Brumlíci)
    • sborový zpěv ( hlavní koncertní sbor Medvíďata pro vybrané děti z Brumlíků)

Povinný předmět "sborový zpěv"

probíhá v dotaci 1 - 5 hodin týdně podle věku a zařazení do sborové skupiny.
    Za tuto výuku se vybírá tzv. úplata (příspěvek na vzdělání, dříve školné).
    Žáci, kteří v ZUŠ hrají na nějaký hudební nástroj, mají sborový zpěv jako nepovinný předmět. Ten je součástí školného za individuální výuku nástroje.
    Z příspěvku na vzdělání (z úplaty) se hradí veškeré provozní náklady školy (energie, nájem, rekonstrukce prostor, opravy zařízení a vybavení, materiál, pomůcky k výuce, noty…).

Mzdy učitelů zajišťuje stát.

Bohužel tato vyhláška MŠMT příliš nepočítá s tím, že na některých ZUŠ existují dětské sbory mající vysoký počet členů. Takových těles s počtem zpěváků okolo 200 a více je v České republice přes 40. Činnost takovýchto seskupení tedy nezahrnuje jen plnění předepsaného obsahu výše uvedených předmětů, ale… celou škálu dalších nadstandardních aktivit, které škola zřizovaná státem finančně a organizačně zajišťuje jen částečně.

V našich podmínkách, tedy v Českokrumlovském dětském sboru jsou to:
    • pravidelná vystoupení a koncerty v sálech Č.Krumlova a okolí (všechna oddělení)
    • víkendová a prázdninová soustředění (krátkodobé akce pro Brumlíky a Medvíďata)
    • letní tábory (pro Medvíďata a vybrané Brumlíky - adepty do hlavního sboru)
    • jednodenní koncertní cesty, účast na domácích festivalech a soutěžích (všechna sborová oddělení)
    • výměnné zájezdy v rámci České republiky (spojené s pobytem v rodinách partnerů, pro Brumlíky a Medvíďata)
    • zahraniční zájezdy, soutěže a turné (především Medvíďata)
    • pořádání festivalů a přehlídek (finále celostátních přehlídek školních dětských sborů,
      jihočeský festival dětských sborů Vltavské cantare - všechna oddělení)
    • pořádání seminářů a školení (ve spolupráci s organizací NIPOS ARTAMA Praha)
    • doplňování a inovace sborových kostýmů (všechna sborová oddělení)
    • publikační a vydavatelská činnost (příprava a natáčení CD, vydávání notových materiálů, výroba a prodej sbor. suvenýrů, spolupráce s médii - všechna oddělení)
    Náklady těchto aktivit (dopravné, cestovné, pojištění, materiální náklady, nájemné za sály ke koncertům, odměny pro účinkující, odměny soutěžícím, ubytování a stravování na soustředěních, tisk a propagace, dokumentace-foto a video, dohody o provedení práce spolupracovníků…)
    je nutné hradit z jiných zdrojů (členských příspěvků, grantů, sponzorských darů, dotací…)

Proto bylo založeno SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ČESKOKRUMLOVSKÉHO DĚTSKÉHO SBORU (SRPČDS)

• předsedkyně Bc. Tereza Lysoňková (tel. 731 167 675)
    • místopředseda Ing. Pavel Mori (tel. 731 127 225)
    • účetní Ivana Řebíková (tel. 724 079 734),
      které je od 3. 7. 2006 zaregistrováno Ministerstvem vnitra České republiky
      pod č.j. VS/1-1/64596/06-R a bylo mu přiděleno IČO 27036821.
      Bankovní spojení: ČSOB, a.s., pobočka Č. Krumlov - Špičák 136, č.ú. 212327187/0300
      roční členský příspěvek do SRPČDS činí minimálně 50,-Kč na rodinu