O škole > Historie

Vítejte v Základní umělecké škole Český Krumlov, která vznikla 4. prosince 1780 a vychovává mladé umělce již 243 let.

Základní umělecká škola Český Krumlov, Kostelní 162 má výjimečné postavení mezi školami svého druhu v České republice díky svému neuvěřitelně dlouhému historickému vývoji. Je potomkem Městské hudební školy s rokem vzniku 1780, kdy rada města Český Krumlov zřízením této samostatné školské instituce poskytující hudební vzdělávání dětí učinila v podstatě první krok k rozvoji hudebního školství v Čechách.

Naše škola byla založena před 243 lety

obrázek
Velmi unikátní je skutečnost, že tato umělecká škola kmenově působí od doby svého vzniku, tedy již 243 let, ve stále stejné budově. Renesanční dům Kostelní ulici č.p. 162, (161) dýchal hudbou a zpěvem mladých choralistů už od roku 1410, kdy jej Vendelín z Cipína daroval chrámu sv.Víta pro účely farní školy. Za podpory rožmberské nadace zde byli ubytováni a vychováváni chudí žáci, jejichž povinností bylo zpívat při bohoslužbách. V roce 1554 došlo k propojení domu zpěváčků s objektem původní kaple sv. Jeronýma a v této podobě se dům dochoval až dodnes. V r. 1636 přešel dům i výchova do rukou jezuitů, na náklady výchovy částečně přispívalo město.

Byla založena 4. 12. 1780

obrázek
Potřeba pečovat o kvalitní kulturní a hudební život v Českém Krumlově přivedla dne 4. 12. 1780 městskou radu k rozhodnutí přijmout učitele hudby za účelem odborného vzdělávání hudebně nadaných dětí. Byla tak založena jedna z prvních městských hudebních škol u nás. Dům se navždy vrátil do správy města, za jehož velkorysé podpory zůstal nejen centrem hudebního vzdělávání, ale i místem kulturního a duchovní povznesení krumlovských občanů.
Dlouhověká existence školy hovoří o její významnosti a trvalém začlenění do struktury vzdělávání mnoha generací obyvatel na Českokrumlovsku, jejichž neustálý zájem je zajisté nejlepším důkazem dobré kvality školy. Na jejím rozkvětu se podílela řada ředitelů, stovky učitelů, kteří díky své nadšené a poctivé práci překonali mnohá nejistá období, v nichž se hudební školství v Čechách nejednou ocitlo. Škola prošla ve svém vývoji několika etapami, s nimiž souvisely změny názvu školy, měnili se zřizovatelé školy. Původní hudební škola postupně rozšířila nabídku vzdělávání o obory výtvarný, literárně dramatický a taneční a proměnila se tak ve školu uměleckou.

Poskytuje vzdělání bezmála 1000 dětem

obrázek
Dnešní ZUŠ Český Krumlov poskytuje základy uměleckého vzdělávání 910 dětem, mladým lidem i dospělým pod odborným vedením 49 pedagogů. Jejím zřizovatelem je Jihočeský kraj. Zázemí pro vzdělávání tvoří nejen dvě budovy v Českém Krumlově, ale také další odloučená pracoviště ve Křemži, Horní Plané, Brloze a Kájově.
Naše Základní umělecká škola Český Krumlov chce být živou školou otevřenou novým trendům a směrům ve vzdělávání a životním stylu. Chce dát dětem šanci nahlédnout hluboko do světa lidské krásy, prožitku a nekonečně bohatého světa uměleckých odkazů lidstva, naučit je vyvíjet nezbytnou píli a úsilí při svém denním aktivním kontaktu s uměním a vypěstovat vytrvalou touhu poznávat, obdivovat či tvořit krásnější svět kolem nás….Vítejte v naší škole!

PaedDr. Alena Švepešová, ředitelka